czwartek, 17 września 2015

Mowa ciała - co można z niej wyczytać?

Komunikacja międzyludzka dzieli się na dwie kategorie: werbalną i niewerbalną. Ta druga , zwana inaczej mową ciała,  stanowi kopalnię wiedzy na temat intencji swojego rozmówcy. Każdy, nawet najdrobniejszy gest w trakcie rozmowy, może nam co nieco powiedzieć o drugiej osobie. Najczęściej nie zdajemy sobie sprawy, jak nasza podświadomość potrafi pokierować naszymi gestami. Czym jest mowa ciała? Elementami komunikacji niewerbalnej są: gesty, ekspresje mimiczne, postawa ciała, dotyk, strefa dystansu komunikacyjnego, zapach, kontakt wzrokowy oraz wygląd. Wszystkie te detale stanowią 50 procent komunikatu, który przekazujemy w interakcji z drugą osobą. Każdy drobny gest, nawet nieświadomy może być istotnym sygnałem (negatywnym lub pozytywnym) dla twojego rozmówcy.






Zatem jakie sygnały możemy wyczytać z mowy ciała?

GŁOWA:

·         Uśmiech – już na pierwszy rzut oka można rozpoznać, czy jest szczery czy też nie. Prawdziwy uśmiech to taki, przy którym zaangażowane są również mięśnie oczu. Jak rozpoznać ten fałszywy? Jeśli zaobserwujecie, że uśmiech rozmówcy skupia się tylko na ustach i trwa co najmniej 5 sekund, możecie być pewni, że nie jest naturalny.
·         Mruganie – chcesz wiedzieć czy twój rozmówca jest zdenerwowany? Patrz mu w oczy. Jeśli mruga bardzo często możesz być pewny, że tak. Szacuje się, że normalna częstotliwość mrugania to 6-8 razy na minutę.
·         Odgarnianie włosów – jest oznaką flirtu z domieszką zdenerwowania. Taka czynność pomaga kobietom zwrócić uwagę na swoje zalety i podkreślić kobiece atuty: szyję, kark, ramiona.
·         Chaotyczne spojrzenie – bardzo często zachodzi w kontakcie kobieta-mężczyzna. Rozbiegane, skaczące spojrzenie oznacza rozproszone myśli i brak koncentracji. Poza tym może być sygnałem ochronnym -  żeby się nie zbliżać za bardzo.
·         Zaciskanie ust – oznacza gniew. Niezależnie od stopnia zdenerwowania, rzadko da się to ukryć.
·         Przechylenie głowy – jest oznaką zainteresowania i aprobaty. Znaczy, że twojego rozmówcę bardzo interesuje to, co masz do powiedzenia na dany temat.
·         Dotykanie nosa – o ile ktoś w chwili rozmowy nie ma kataru, „zabawa” z nosem oznacza kłamstwo. Powodem tego jest przypływ adrenaliny, co z kolei powoduje rozszerzenie włosowatych naczyń krwionośnych a to objawia się swędzeniem nosa.

SYLWETKA:

·         Złączone nogi – stanie w takiej pozycji oznacza szacunek względem drugiej osoby.
·         Przechylanie się – no naturalna, bezwarunkowa postawa. Jeśli kogoś lubimy, pochylamy się w jego kierunku. Natomiast analogiczna sytuacja ma miejsce, gdy kogoś nie darzymy zbytnia sympatią.
·         Skrzyżowanie ramion – taką mowę ciała można interpretować na różne sposoby. Zazwyczaj jest oznaką pozycji obronnej, ale również gniewu. Jednak zależnie od sytuacji może znaczyć, że komuś jest np. zimno, albo po prostu w takiej pozycji czuje się komfortowo.
·         Skrzyżowanie nóg – osoby, które są bardziej przystępne, mają tendencję do kierowanie czubka stopy znajdującej się na górze. Z kolei unoszenie stóp cechują osoby z pozytywnym nastawieniem do rozmówcy.
·         Gestykulacja – można ja kontrolować, ale nie zawsze się da. Osoby, które żywo machają rękami, zazwyczaj odbierane są jako energiczne, przyjemne i ciepłe. Natomiast te bardziej powściągliwe odbierane są za logiczne, poukładane i opanowane. Nadmierne ruchy rąk mogą również oznaczać zdenerwowanie.

Jak widzicie, mowa ciała może zdradzić nam wiele tajemnic o naszym rozmówcy. Wystarczy tylko dobrze przyjrzeć się jego zachowaniom. 


0 komentarze:

Prześlij komentarz